İletişime Geçin
Yeşilköy Mah. Atatürk Cad. DTM EGS Business Park B3 Blok Ofis No: 219-220 Bakırköy / İstanbul
Doğal Kauçuklar
Doğal kauçuk, çevre dostu olduğu için sentetik türden daha iyidir. Daha hafif bir kokusu vardır, daha esnektir ve çok fazla kuvvetle gerildiğinde çok yüksek bir dirence sahiptir.

Doğal Kauçuk , özellikle Hevea ve Ficus cinslerine ait ağaçların lateks özsuyundan elde edilen elastik bir maddedir. Teknik olarak konuşursak, doğal kauçuk bir elastomer veya elastik bir hidrokarbon polimeridir. Doğal kauçuk, çeşitli kauçuk ürünlere dönüştürülen vulkanize kauçuğu da içeren kauçuk türlerinden biridir.

Doğal kauçuk, aşağıdaki gibi bazı benzersiz özelliklere sahiptir:

      Doğal kauçuk, yüksek mukavemeti (çekme ve yırtılma) yorulmaya karşı olağanüstü dirençle birleştirir.

      Mükemmel yeşil mukavemete ve yapışkanlığa sahiptir, bu da kendisine ve imalatını kolaylaştıran diğer malzemelere yapışma kabiliyetine sahip olduğu anlamına gelir.

      Dezavantajlarından biri olan ısı, ışık ve ozon kaynaklı çevresel hasarlara karşı orta düzeyde dirence sahiptir.

      Doğal kauçuk, kauçuk lastikler için ideal olan pirinç kaplı çelik korda mükemmel yapışır.

      Düşük ısı oluşumuna yol açan düşük histerezise sahiptir ve bu da yeni lastik servis bütünlüğünü korur ve kaplanabilirliği uzatır.

      Doğal kauçuk, geliştirilmiş yakıt ekonomisi ile düşük yuvarlanma direncine sahiptir.

      Kesme, ufalanma ve yırtılmaya karşı yüksek dirence sahiptir.

Son yıllarda kauçuk tüketim kalıplarında Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'dan güney ve doğu Asya'ya doğru bir kayma olduğu görülmektedir. Başlıca doğal kauçuk üreticileri (Malezya, Tayland ve Endonezya) da büyük kauçuk tüketicileri haline geldi. Doğu Avrupa ülkelerinin doğal kauçuk alımını artırma potansiyeli de var. Hindistan, Çin ve Brezilya, kendi ülkelerinde üretilen doğal kauçuğun tamamını tüketmektedir. Tayland, dünyanın en büyük NR üreticisi olarak kabul edilir ve onu Endonezya, Malezya, Hindistan, Çin, Vietnam, Sri Lanka ve bir dizi başka ülke takip eder. Bu ülkeler, ekvatorun 5° ila 15° kuzey veya güneyinde uzanan bir bant içinde yer alır ve bu nedenle NR üretimi için uygundur.

Ürünler
RSS-3 
SVR 3 L 
SMR 20 
SIR 3CV 60
DOĞAL KAUÇUK LATEKS

 

 

Kauçuk Avrasya 2024, 11. Kauçuk Teknolojileri, Kauçuk Ürünler ve Hammaddeleri Fuarı

Elkim Kauçuk Salon 11 Stant No:11106A Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi Büyükçekmece, İstanbul’da 17-20 Nisan 2024 tarihleri arasında düzenlenecektir. Biletinizi Online Bilet Butonundan temin edebilirsiniz.